Balıklı göl – İnli köyü (Afyon)

0 144

Doğayı sever misiniz bilmem ama ben çok severim. Özellikle yeni yerler keşfetmek, sıradanlığın içerisinde sıkışmış güzellikleri farketmek hoşuma gider. İnli köyünde yer alan balıklı gölde böyle bir yer aslında.. Gezi rehberlerinde adı geçmiyor belkide.. Ama manzarası, doğası görülmeye değer..

Nasıl gidilir?

Afyon’dan başlayan yolculuğumuz Bolvadin’de son bulacak olsada her zaman gittiğimiz Çobanlar yolundan farklı bir yol tercih ettik bu kez. Ama yolumuzun üzerinde yer alan “Balıklı Göl” tabelasını görünce biraz nefes almak için yolumuzu uzatmayı göze aldık. Kısacık zaman diliminde de olsa yoldan çıkmak, renklerin ahenkle dansettiği farklı tondaki manzaraları izleyerek daracık köy yollarından geçmek büyük bir keyif veriyor insana…

Balıklı Göl – İnli / Afyon – Haziran 2017 – ©Duygu Gencer

Afyon’a yaklaşık 40-45 km mesafede bulunan İnli Köyüne gitmek için Afyon Konya karayolundan devam ederken Pazarağaç’ta bulunan Antalya yoluna gelmeden sağa girmek gerekiyor. Farkedilecek kadar büyük bir tabela size yol gösteriyor..

Balıklı Göl – İnli / Afyon – Haziran 2017 – ©Duygu Gencer

Yolumuz kimi zaman ineklerle kimi zaman koyunlarla kesilse de dağların ve ağaçsız düzlüklerin içerisinde kıvrıla kıvrıla giden yoldan devam ederek ulaşıyoruz balıklı göle..

Balıklı Göl

Balıklı Göl yapay bir göl aslında. İnli Köyünde bulunan uygun bir arazinin üzerine kurulu balıklı göl insan eliyle oluşturulmuş bir yer. Kısa bir yürüyüş alanı bulunan göl çevresi ağaçların gölgesi altında muhteşem görünüyor. Her ne kadar bakımsız olsada gölün çevresinde dolaşmak, yeşilin içerisinde olmak insana huzur veriyor.

Tesis

Balıklı göl üzerinde yer alan tesis salaş bir yer izlenimi veriyor. Daha önceki ziyaretlerimden farklı olarak bu kez oldukça sakin. Ramazan ayında olmamızında bunda etkisi büyük zannımca. Tesisin işletmesini çok beğenmesemde en azından gölüm üzerinde oturup birşeyler yemek için uygun.. Menüde elbette balık var. Bu kez yemek yememiş olsamda daha önce geldiğimde balık gayet iyi pişmişti. Fiyatlar ise ortalama düzeyde..

Balıklar

Balıklı göl içerisinde bulunan balıklar çiftlik balıkları ve insan eliyle beslenmeye  o kadar alışmışlar ki sizi görür görmez toplanmaya başlıyorlar. Ağızlarını kocaman açarak sizden yem bekleyen yüzlerce balık toplanıyor birden karşınıza. İşletmede balıkları beslemek için yem satışı da yapılıyor. Yemleri atmaya başladığınızda ise balıklar yemi kapabilmek için birbirleriyle yarışıyor ve adeta birbirlerinin üzerine zıplıyorlar.

Balıklı Göl – İnli / Afyon – Haziran 2017 – ©Duygu Gencer

Her ne kadar biraz daha özen gösterilerek daha bakımlı ve daha nezih bir güzelliğe dönüştürülmesi gerektiğini düşünsemde bu haliyle de görmeye değecek bir yer balıklı göl. Özellikle Afyon gibi ağaca ve yeşile hasret kalınan bir yerde bu kadar yeşil bir mekanda birkaç saat geçirmek gerçekten iyi geliyor insana.. Ayrıca balıkları beslemekte çocukların zevkle yapacağı bir aktivite.

Bir başka güzellikte görüşmek dileğiyle…

Yorumlar

Loading...