Domain ve hosting

İnternet sitesi kurmak için ihtiyacınız olan iki şey var. Birisi alan adı diğeri de hosting

0 54

BÖLÜM 1: Alan adı ve hosting

Merhaba arkadaşlar. Bir internet sitemizin olabilmesi için öncelikle iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi internet adresi yani domain (alanadı) ikincisi ise internet sitesi dosyalarımızın tutulacağı server (sunucu, hosting). Gelin şimdi bunları açıklayalım.

Domain (alan adı)
İnternet sitesi dediğimiz zaman aklımıza hemen .com .net yada .org gibi uzantısı olan bir internet adresi gelmektedir. İşte bu adres aslında bizim internet sitemize ait dosyaların dünyanın neresinde, hangi bilgisayarda saklandığını söyleyen bir adrestir. Bir internet adresi (domain) satın aldığımızda (örn: drademgencer.com) bu adresi dosyalarımızın tutulduğu sunucunun IP adresine (hosting) yönlendiririz. (Örn: drademgencer.com -> 216.58.206.110 gibi). Şimdi gelin internet adresinin ne işe yaradığına bakalım.

Adres satırına drademgencer.com yazdığımızda bilgisayarımız, DNS sunucusu denilen bilgisayarlara bağlanır ve şu soruyu sorar “drademgencer.com adlı bir siteyi arıyorum nerede olduğunu biliyor musun?” Ve karşıdan şöyle bir yanıt gelir: “evet 216.58.206.110 nolu IP adresinden ulaşabilirsin.”

Ardından bilgisayarımız IP numarası 216.58.206.110 olan sunucuya bağlanarak şöyle der. “Kullanıcı sende bulunan internet sitesini görmek istiyor. Bana giriş sayfasını (index yada default dosyasını) gönder?” Sunucuda buna karşılık “drademgencer.com” adresine ait dosyaların bulunduğu klasör içerisindeki “giriş sayfasını” (index veya default dosyasını) kendi içerisinde işler ve sonucu bilgisayarımıza gönderir. Bilgisayarımız ise gelen sonucu tarayıcımızda çözümleyerek bize gösterir. Sonuçta biz drademgencer.com adlı internet sitesinin giriş sayfasını ekranımızda görmüş oluruz.

Şimdi diyelim ki domain yani alanadı aldık. Evet bir adresimiz var artık. Ama bu adresi yönlendireceğimiz bir yer yok henüz. Dolayısıyla bize internet sitemizin dosyalarını koyacağımız ve alan adımızı yönlendireceğimiz bir de sunucu (IP adresi) lazım.

Sunucu (hosting)
Yukarıda bahsettiğimiz gibi alan adımızı yani internet adresimizi yönlendireceğimiz ve internet sitemize ait dosyalarımızı tutacağımız bir sunucuya ihtiyacımız var.

Sunucu bilgisayarlar çok hızlı internet bağlantısına sahip, internet üzerinden gelen isteklere kesintisiz ve hızlı şekilde cevap vermek üzere dizayn edilmiş özel bilgisayarlardır. Sunucular sürekli internete bağlı olduğundan ve sürekli çalıştıklarından dolayı normal bilgisayarlardan biraz farklıdırlar. Daha yüksek bağlantı hızları, daha iyi soğutma sistemleri ve daha hızlı işlemcileri vardır. Bu nedenle bir sunucuya sahip olmak ve onu sürekli çalışır halde tutmak oldukça maliyetlidir. Bu nedenle bilişim şirketleri datacenter adı verilen büyük merkezler kurarlar ve burada bulunan sunucuları hizmet olarak satarlar.

Bir sunucu üzerinde yüzlerce, binlerce hatta milyonlarca internet sitesi barındırılabilir. Her internet sitesinin sunucu üzerinde kendine ait bir klasörü bulunur ve bu klasörler de internet sitesine ait dosyalar yer alır. İşte bu şekilde paylaşılan bir sunucu üzerinde sahip olduğumuz depolama alanına **hosting** adı verilmektedir.

Yani biz hosting aldığımızda, şirketin sunucu bilgisayarları üzerinde kendimize ait bir klasörümüz ve bir IP adresimiz olur. Bu IP aracılığı ile sunucudaki klasörümüze bağlanabilir ve içerisine internet sitemizin dosyalarını kopyalayabiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz alan adımızı, aldığımız hosting (sunucu)’in IP adresine yönlendirebiliriz. Böylece alan adımızı (örn: drademgencer.com) internet tarayıcısına yazdığımızda sunucu üzerinde bize ait klasöre ulaşacak ve bu klasördeki giriş dosyalarını (default/index) bize görüntüleyecektir.

Buraya kadar domain (alan adı) ve hosting’e ait bilgiler verdik. Peki bu alımları nasıl yapacak, ne kadar para ödeyeceğiz. İsterseniz gelin birde maliyet hesabı yapalım.

Maliyetler ve satın alma işlemleri
Öncelikle domain yani alan adından başlayalım.

Domain adresleri en az 1 yıl en fazla 10 yıl olmak üzere satın alınır. Yani bir domain adresini (örn: drademgencer.com) satın aldığınızda 1 yıl süreyle o alan adı sizin kullanımınıza tahsis edilir. 1 yıl bitmeden önce alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir.

Alan adlarının ücretleri şirketler arasında değişkenlik göstermektedir. En sık kullanılan alan adları olan .com ve .net uzantılı alan adlarının yeni satış fiyatları 7$ ile 10$ arasında değişmektedir. Yenileme ve transfer fiyatları ise yine firmadan firmaya değişkenlik gösterir. Alan adı fiyatlarını [bu listeden] inceleyebilirsiniz.

Hosting ücretleri ise alan adı ücretlerinden daha fazla değişkenlik göstermektedir. Depolama boyutuna, sunucunun teknik özelliklerine, kullanılabilecek veritabanı çeşidi ve veritabanı sayısına göre değişsede giriş seviyesindeki bir hosting için ortalama 1 $/ay ücret ödemeniz olasıdır. Profesyonel hosting hesapları ise yıllık yaklaşık 20-50 $ civarındadır. Ancak profesyonel hosting satın aldığından çok sayıda internet sitesi (domain) barındırabilirsiniz.

Genel olarak ilk hosting alımında 1 yıllık domain yani alan adıda ücretsiz olarak verilmektedir. Ancak bu ücretlerin sadece 1 yıl için geçerli olduğunu her yıl yenilenmesi gerektiğini unutmamak gerekir.

Alternatif yöntemler
Bazı bilişim şirketleri kullanıcılarına tamamen ücretsiz hosting hizmeti vermektedir. Bu şirketlerin bir kısmı reklam yayınlamakta bir kısmı ise reklamsız olarak bu hizmeti sunmaktadırlar.

Bu şirketlerden birisi olan [000webhost.com] ücretsiz ve reklamsız hosting hizmeti sunmaktadır. 1 GB disk kapasitesi, 10 GB bant genişliği sunan bu şirket internet sitesi tasarımına başlangıç yapmak isteyen arkadaşlar için idealdir.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer yayınları

Yorumlar

Loading...